Sipos Gyula azt mondta: 2015-ben még több mint hatezer volt a bejelentett bűnesetek száma, tavaly ez a szám már nem érte el a négyezret. Az élet elleni bűncselekmények, a testi sértések száma nagyjából változatlan évek óta, de ezek az indulati, sokszor ittasan elkövetett esetek kevésbé megelőzhetők, és nem szüntethetők meg teljesen, az eredményes felderítésük azonban folyamatosan javul.
   
A közrend és a közbiztonság elleni bűncselekmények között a garázdaság a jellemző, a csoportos esetek megelőzésére hatékonynak bizonyult a nemrég felállított lovas-kutyás csoport működtetése a nagyobb rendezvényeken – jelezte a főkapitány. 
    
A vagyon elleni bűncselekmények között négy év alatt 50 százalékkal mérséklődött a lopások száma, a betöréseké csaknem a harmadára esett vissza. Ezekben a nyomozások eredményessége a négy évvel korábbi 29-ről a múlt évre már 50 százalékra emelkedett.
    
Sipos Gyula kitért arra is, hogy jelentősen nőtt az utóbbi négy év alatt a helyszíni bírsággal sújtott személyek száma Zalában. Míg 2015-ben több mint 11 ezer embernek kellett helyszíni bírságot fizetnie, addig tavaly már 21 ezer fölé emelkedett a számuk, az átlagos bírságösszeg pedig meghaladta a 13 ezer forintot.

Évek óta csökken a bűncselekmények száma Zalában
 



   
Töreki Sándor, az országos rendőrfőkapitány helyettese felszólalásában arra utalt, hogy 2010-ben mintegy 450 ezer bűncselekmény történt Magyarországon, ez a szám a múlt évre 180 ezer körülire csökkent. Ebben a zalai rendőrök is jelentős eredményeket értek el, egyes helyi kezdeményezéseiket pedig országos szintre is kiterjesztették – jelezte.
    
Egri Gyula, a Zala Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság igazgatója a szervezet múlt évi tevékenységéről beszámolva arról beszélt, hogy viszonylag nyugodt évük volt, mert kevesebb beavatkozásra volt szükség, és nem voltak több napig elhúzódó eseménysorozatok a megyében.
    
Zalában 2018-ban összesen 1664 bejelentést történt káresetről, ebből 1306 esetben kellett beavatkozni. Leginkább a szabadtéri tűzesetek számának komoly visszaesése miatt 2017-hez képest a múlt évben 64 százalékkal visszaesett a tűzesetek és 75 százalékkal a műszaki mentések száma Zala megyében – jelezte a katasztrófavédelem megyei igazgatója.